لباسشویی شامل مجموعه‌ای از قطعات مختلف و پیچیده ­ای از یک ماشین هوشمند است که با همکاری یکدیگر عملیات شستشوی لباس ها را در کمترین زمان ممکن و با کمترین صرف انرژی انجام می دهد. و برای تعمیر لباسشویی شمال تهران و در این مطلب قصد داریم از ” نقش تسمه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن ” برایتان صحبت کنیم.

تسمه در لباسشویی یکی از قطعات مهم آن محسوب می شود که در صورت خرابی یا پارگی در آن مکانیزم عملیات شستشو در ماشین لباسشویی دچار اختلال خواهد شد. source از طرفی برای تعویض این قطعه نیازمند داشتن تخصص فنی خواهید بود. به همین علت بهتر است برای رفع خرابی ناشی از این مشکل هر چه سریعتر با تعمیرکاران مجاز لباسشویی نظیر دکتر تعمیرکار تماس بگیرید.
نقش تسمه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن

نقش تسمه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن
اهمیت و کاربرد تسمه در ماشین لباسشویی

    اهمیت و کاربرد تسمه در ماشین لباسشویی
        انواع تسمه در ماشین لباسشویی
        آشنایی با علایم خرابی تسمه در ماشین لباسشویی
    آموزش نحوه تعویض تسمه در ماشین لباسشویی
        سخن آخر

عملکرد اصلی این قطعه در ماشین لباسشویی کمک به چرخش دیگ دستگاه است. برای این منظور تسمه از موتور به مخزن شستشو اتصال پیدا کرده تا به هنگام روشن شدن لباسشویی و شروع به کار موتور، دیگ بتواند در دستگاه به راحتی شروع به چرخش کند. از جهت نحوه قرارگیری این قطعه باید گفت جایگاه آن بین پولی بزرگ و پولی کوچک بر روی محور الکتروموتور قرار گرفته است.
انواع تسمه در ماشین لباسشویی

در هر ماشین لباسشویی بر اساس مدل و نوع کارکرد خود از تسمه های مختلفی استفاده می شود. حتی می توان لباسشویی ها را به انواع با تسمه و بدون آن نیز طبقه‌بندی کرد. اما از نظر شکل ظاهری می توان تسمه ها را در چهار دسته قرار داد که شامل:

    تسمه ذوزنقه­ ای شکل
    تسمه ذوزنقه­ ای شکل دنده ­ای
    تسمه تایم یا تسمه دنده­ ای
    تسمه شیاردار

مهمترین ویژگی تسمه ها در ماشین لباسشویی عبارتند از:

    این قطعه از جهت ضخامت، طول و عرض با یکدیگر متفاوت می باشند.
    اندازه تسمه ها به ترتیب افزایش پیدا می کند.
    کوچکترین آن ها با شماره A و بزرگترین آن ها با M نمایش داده می شوند.
    این قطعات دارای کارکردهای مختلفی می باشند و بسته به تعداد دور در دقیقه و توان خروجی ماشین لباسشویی انتخاب می شوند.

آشنایی با علایم خرابی تسمه در ماشین لباسشویی

در صورتیکه پس از راه اندازی ماشین لباسشویی با گذشت زمان دیگ شروع به چرخش نکند و لباس های داخل مخزن ثابت باقی بمانند؛ می توان احتمال بروز مشکلات فنی و آسیب تسمه را جدی گرفت. در این حالت لباسشویی را از برق خارج کنید و با دست دیگ را بچرخانید. چنانچه عملیات چرخش به راحتی و بدون نیاز به اعمال زور چرخید تسمه سالم بوده و باید سایر موارد را بررسی کرد.

ممکن است پس از تعویض این قطعه باز هم دچار مشکل شوید. باید دقت کنید اندازه تسمه بنا بر لباسشویی شما تعیین می شود یعنی نه باید کوتاه و نه باید بلند باشد. به همین علت بهتر است تعویض آن توسط تعمیرکار ماهر در این زمینه صورت گیرد.


در صورت لرزش و تولید سر و صدای زیاد دستگاه به هنگام عملیات شستشو می توان پارگی یا خرابی تسمه را در نظر گرفت. در ضمن چنانچه عملیات آبگیری یا خشک کردن لباس ها در دستگاه به درستی انجام نشود باز هم می توان از دیگر دلایل خرابی در این قطعه دانست.
نچرخیدن دیگ لباسشویی از مهمترین دلایل پارگی و فرسودگی تسمه لباسشویی

نچرخیدن دیگ لباسشویی از مهمترین دلایل پارگی و فرسودگی تسمه لباسشویی
آموزش نحوه تعویض تسمه در ماشین لباسشویی

برای تعویض این قطعه باید مراحل زیر را به دقت انجام داد:

    ابتدا باید به باز کردن پیچ های دریچه پشت لباسشویی بپردازید.
    پس از باز کردن درب پشت شما به راحتی می توانید تسمه، پولی و دیگ و دینام را مشاهده کنید.
    اقدام به جداسازی تسمه صدمه دیده با ابزاری همانند پیچ گوشتی کنید. سپس تسمه جدید را به درستی دور قطعه فولی جایگذاری نمایید.
    برای تطبیق صحیح قرار دادن تسمه در جای خود ابتدا آن را به دور فولی کوچک و سپس به دور فولی بزرگ بچرخانید تا به طور کامل جا بیفتد.
    در پایان کار پیچ های دینام را محکم در جای خود سفت کنید تا تسمه مجددا از جایگاه خود خارج نشود.

نکته:  یکی از موارد مهم به هنگام بررسی تسمه و سرویس آن رگلاژ تسمه ماشین لباسشویی است. برای این منظور اول پایه های دینام را توسط پیچ گوشتی شل کنید و سپس توسط یک وسیله ای اهرم مانند، دینام را اندکی به عقب بکشید و بعد به سرعت پیچ های دینام را در جای خود سفت کنید.
سخن آخر

آشنایی با ” نقش تسمه ماشین لباسشویی و نحوه تعویض آن” می تواند در تشخیص به موقع مشکلات در این قطعه به ما کمک فراوانی بکند. جدی گرفتن خرابی های ناشی از تسمه دستگاه بسیار مهم است. چراکه آسیب در این قطعه می تواند بر عملکرد سایر بخش های لباسشویی نیز تأثیر گذارد و حتی سبب خرابی و فشار بیشتر بر سایر قطعات دستگاه شود.

مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن بیش از ۱۵ سال سابقه ارائه خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی در کمترین زمان ممکن با استفاده از تجهیزات مدرن به عیب یابی و رفع آن از دستگاه لباسشویی شما خواهد پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 

دوشنبه 17 آبان 1400
بؤلوملر :